نحوه پاک کردن چربی از روی فرش ماشینی

نحوه پاک کردن چربی از روی فرش ماشینی

وقتی لکه چربی روی فرش می نشیند، پاک کردن آن بسیار سخت می شود و وقتی روی فرش راه می روید، پا به فرش می چسبد. اگر می خواهید که لکه های چربی را از روی فرش پاک کنید، باید از روش های خاصی برای تمیز کردن آن استفاده کنید. البته به این نکته هم توجه کنید که اگر لکه چربی روی فرش بیوفتد آن را سریع از روی فرش پاک کنید چون اگر لکه را پاک نکنید و با پا روی آن رفت و آمد کنید، این لکه با کف پای شما به جاهای دیگر فرش نفوذ می کند و تمام فرش چرب می شود. پس برای تمیز کردن آن باید سرعت عمل به خرج دهید. در ادامه تکنیک هایی برای از بین بردن لکه چربی از روی فرش ماشینی را با هم مرور خواهیم کرد.

 

نحوه پاک کردن چربی از روی فرش

۱. پاک کردن لکه چربی از روی فرش ماشینی با نشاسته و جوش شیرین

  • ابتدا چربی اضافه را از روی فرش با یک حوله کاغذی بگیرید. جهت انجام این کار، بصورت افقی با حوله روی لکه نکشید، چون این کار سبب می شود که روغن به تار و پود فرش نفوذ کرده و قاعدتا تمیز کردن آن سخت تر خواهد شد. به وسیله  یک چاقو یا کاردک نیز می توانید چربی های اضافه را بگیرید.  هنگام تمیز کردن چربی از روی فرش، به این نکته دقت کنید که لکه را نمالید، چون با این کار لکه پخش شده و کار برایتان سخت می شود. سپس به وسیله یک حلال رنگی لکه چربی را از روی فرش ماشینی پاک کنید و سپس با آب گرم آن را آب کشی کنید. استفاده از دستکش هنگام استفاده از مواد شیمیایی سمی ضروری است.

 

  • بعد از انجام این مرحله، روی لکه چربی، قدری جوش شیرین و نشاسته ذرت بریزید. از این مواد به این خاطر استفاده می شود که آن ها چربی و رطوبت را به خود جذب می کنند و به بافت فرش نیز آسیبی وارد نمی کنند. از مزایای دیگر استفاده از این دو ماده می توان به در دسترس بودن و قیمت ارزان آن هاست که در بیشتر خانه ها یافت می شوند و خطری برای انسان و محیط زیست ندارند.

 

  • نشاسته و جوش شیرین را با یک سرعت یکنواخت روی فرش بمالید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی فرش باقی بماند. برای نتیجه بخش بودن بیشتر کار، می توانید از یک مسواک قدیمی جهت انجام این کار استفاده کنید. البته توجه کنید که این کار فقط برای جذب کردن روغن می باشد و فرش را تمیز نمی کنند. در آخر، جوش شیرین و نشاسته را با جاروبرقی از روی فرش جارو کنید تا آنجا که تمام پودر نشاسته و جوش شیرین از بافت فرش جدا شود.

۲. کردن لکه چربی از روی فرش ماشینی با  آب و مایع شوینده ملایم

مقداری آب و مایع شوینده یا پودر دستی را با هم ترکیب کنید و سپس با یک فرچه یا دستمال روی ناحیه ای که لکه چربی وجود دارد، بکشید. این کار را چند بار انجام دهید تا لکه بطور کامل از بین برود. در این مورد بیشتر از مایع ظرفشویی پر قدرت که برای شستن ظرف های چرب عملکرد بسیار خوبی دارند، استفاده می شود.

 

کردن لکه چربی از روی فرش ماشینی با  آب و مایع شوینده ملایم

۳. پاک کردن لکه چربی از روی فرش با پراکسید هیدروژن

یکی دیگر از ترکیباتی که می توان برای پاک کردن لکه های چربی از روی فرش استفاده کرد، پراکسید هیدروژن و آب می باشد. جهت انجام این کار حدود ۳٪ از این ماده را با یک لیتر آب ولرم ترکیب کنید و با فرچه یا دستمال روی لکه بکشید. فقط سریع آن را با آب گرم آبکشی کنید، چون اگر زیاد روی فرش بماند، سبب پوسیده و سفید شدن آن می شود.  همین روند را نیز می توانید با ترکیب آمونیاک و آب انجام دهید. جهت انجام این کار ۱ لیتر آب را با ۵۰ گرم آمونیاک ترکیب کنید و با فرچه روی لکه بکشید و سپس آن را با آب گرم آبکشی کنید.

۴. پاک کردن لکه چربی از روی فرش با خمیر اصلاح

این خمیر جهت اصلاح ریش استفاده می شود اما گفته می شود که برای پاک کردن لکه چربی از روی فرش ماشینی هم خوب عمل می کند. جهت انجام این کار مقداری از آن را روی قسمت چرب شده بریزید و بعد از چند دقیقه آن را با قاشق از روی فرش جمع کنید و بعد با استفاده از دستمالی،  جای آن را تمیز کنید. از این ماده جهت پاک کردن مواد روغنی دیگر مثل رژ لب و واکس نیز استفاده می شود.

۵. پاک کردن لکه چربی از روی فرش با الکل

از الکل نیز جهت از بین بردن لکه های چربی روی فرش استفاده می شود. این ماده در اکثر موارد حلال روغن می باشد. جهت انجام این کار فقط کافیست مقداری الکل روی پارچه بریزید و پارچه را روی قسمت چرب شده فشار دهید و اجازه دهید تا خشک شود. سپس همان قسمت را خوب با آب بشویید. از این ماده برای از بین بردن بوی روغن نیز استفاده می شود.

استفاده از حلال لکه گیری جهت پاک کردن چربی از روی فرش ماشینی

روش این کار به این صورت است که مقداری از حلال را روی دستمالی بریزید و آن را روی فرش فشار می دهید. سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب، جای حلال از روی فرش را پاک می کنید.

 

استفاده از حلال لکه گیری جهت پاک کردن چربی از روی فرش ماشینی

نکات مهم هنگام پاک کردن لکه چربی از روی فرش ماشینی

✓ به هیچ عنوان از آب داغ برای آبکشی فرش استفاده نکنید

✓ از گذاشتن سرکه و الکل به مدت زیاد روی فرش جدا خود داری کنید. انجام این کار سبب آسیب به بافت و رنگ فرش می شود.

✓ همچنین از وایتکس و مواد شیمیایی در صورت لزوم استفاده کنید.

✓ بعد از انجام روش های بالا  یا هر روش دیگری، فرش را به طور کامل خشک کنید.

کلام آخر

فرش ، یکی از وسایل ضروری هر خانه است که زیبایی و تمیزی آن روی دکوراسیون خانه تاثیر بسزایی دارد. هنگام ریختن لکه چربی و روغنی روی فرش های شما، انجام روش های بالا در سریع ترین زمان ممکن، می توانند بسیار کمک کننده باشند و فرش شما را مثل قبل تمیز کنند.

پیشنهاد ما به شما

نکات موثر در بررسی فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان اگر این مطلب را می خوانید، احتمالاً در یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button