نحوه پاک کردن جوهر از فرش ماشینی

نحوه پاک کردن جوهر از فرش ماشینی

فرش یکی از پر قیمت ترین وسایل خانه به شمار می رود که باید در نگهداری آن دقت کنیم. اما گاهی اوقات، ممکن است بر اثر بازی بچه ها و نقاشی با ماژیک و خودکار، مقداری جوهر روی فرش ریخته شود. جوهر حاوی مواد شیمیایی مثل روان کننده و رنگدانه هایی است که پاک کردن آن از روی سطح فرش را دشوار می کند. اما همیشه برای هر مشکلی یک راه حل وجود دارد که در این مقاله نیز به نحوه پاک کردن جوهر از روی  فرش ماشینی خواهیم پرداخت اما پیش از آن  نکاتی مهم قبل پاک کردن جوهر از روی فرش ماشینی را با هم مرور خواهیم کرد.

نحوه پاک کردن جوهر از فرش ماشینی

✓ بهتر است سریع لکه جوهر را پاک کنید

این قانون برای پاک کردن تمام لکه ها است. اگر سریع لکه جوهر یا هر لکه دیگری را از روی سطح پاک کنید، لکه به بافت زیرین قالی نفوذ نمی کند پاک کردن آن راحت تر می شود. در غیر این صورت لکه کهنه شده و احتمال پاک شدن کامل آن کم می شود.

✓  لکه جوهر را نمالید

با مالیدن لکه ها، جوهر پخش شده و همچنین بیشتر جذب فرش می شود. در صورت تازه بودن لکه جوهر، می توانید روی محل لکه محکم فشار وارد کنید

 

برای پاک کردن جوهر از روی فرش ماشینی، از پاک کننده های صنعتی و قلیایی استفاده نکنید زیرا این کار ممکن است به بافت و رنگ فرش آسیب برساند و بهتر است از مواد شوینده ملایم مثل شامپوفرش، شامپو بچه، مایع ظرفشویی یا پاک کننده های طبیعی مثل سرکه یا آبلیمو استفاده کنید. اما در صورت استفاده از مواد قلیایی، آن را ابتدا روی قسمت کوچکی که در دیدرس نیست، امتحان کنید.

پیش از اینکه لکه جوهر را از روی فرش پاک کنید، راهنمای پشت فرش را بطور کامل مطالعه کرده و از آن کمک بگیرید.

تمیز کردن لکه های جوهر از روی فرش ماشینی با سرکه و مایع ظرفشویی

برای پاک مردن لکه هایی که قدیمی‌تر شده‌اند، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری سرکه را با دو فنجان آب ولرم ترکیب کنید و با یک فرچه یا دستمال تمیز را داخل محلول بزنید و روی لکه بکشید. این عمل را چند بار تکرار کنید. در آخر یک پارچه تمیز را خیس کرده و روی لکه بکشید و سپس آن را خشک کنید.

 

تمیز کردن لکه های جوهر

با رعایت این نکات، حال نحوه پاک کردن جوهر از فرش ماشینی را با هم بررسی خواهیم کرد:

پاک کردن لکه جوهر از روی فرش ماشینی با ماست

ماست یک خوراکی محبوب است اما می توان از آن به عنوان پاک کننده جوهر نیز استفاده کرد.  بدین منظور، در صورت ریختن جوهر روی فرش، مقداری ماست روی لکه بریزید و به وسیله یک قاشق، آن را روی لکه جوهر هم بزنید. این کار سبب می شود که جوهر جذب ماست شده و فرش تمیز و بدون لکه شود. بعد آن ماست جوهری را با قاشق از روی فرش جمع کنید. در صورت زیاد بودن لکه جوهر، این کار را چند بار تکرار کنید. در آخر، ماست های مانده روی فرش را با یک دستمال و مقداری آب تمیز کنید تا اثرات آن باقی نماند.

تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش ماشینی با اسپری مو

شاید با خود بگویید که اسپری مو چه ربطی به تمیز کردن فرش دارد اما باید بدانید که این ماده آرایشی برای پاک کردن لکه های جوهر از روی فرش بسیار خوب کار می کند. برای این کار وسایلی که نیاز دارید شامل قوطی اسپری مو، حوله، یک دستمال تمیز ( مثل میکروفایبر)  و مقداری آب ولرم می باشد. نحوه انجام کار به این صورت است که مقداری از این ماده آرایشی را روی لکه جوهر اسپری کنید و سریع دستمال را روی لکه قرار داده تا جوهر جذب دستمال شود. بسته به اندازه جوهر، ممکن است لازم باشد چند بار این کار را تکرار کنید. وقتی لکه جوهر را از روی فرش ماشینی پاک کردید، به وسیله آب و یک حوله تمیز اثرات اسپری مو را از روی فرش پاک کنید.

تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش ماشینی با یک شوینده ملایم 

در صورت موثر نبودن روش های دیگر، بهتر است از یک ماده شوینده استفاده کنید. شامپو بچه، یک ماده شوینده ملایم است که آسیبی به فرش نخواهد زد. وقتی لکه مرطوب است، چند دستمال  کاغذی روی لکه بیندازید تا جوهر را جذب کنند تا جوهر به تار و پود فرش نفوذ نکند. سپس، برای اینکه لکه جوهر از روی فرش ماشینی پاک شود، قدری شامپو بچه را بطور مستقیم روی لکه بریزید و روی آن کمی آب ولرم بپاشید. بعد، به وسیله یک فرچه از  قسمت خارجی لکه جوهر به داخل کشیده و سپس با یک دستمال رطوبت آن را بگیرید. بهتر است این عمل چند بار تکرار شود تا لکه ای روی فرش باقی نماند.

تمیز کردن لکه های جوهر از روی فرش ماشینی با سرکه و مایع ظرفشویی

برای پاک مردن لکه هایی که قدیمی‌تر شده‌اند، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری سرکه را با دو فنجان آب ولرم ترکیب کنید و با یک فرچه یا دستمال تمیز را داخل محلول بزنید و روی لکه بکشید. این عمل را چند بار تکرار کنید. در آخر یک پارچه تمیز را خیس کرده و روی لکه بکشید و سپس آن را خشک کنید.

پاک کردن لکه جوهر از روی فرش ماشینی با شامپو فرش، الکل صنعتی و نرم کننده

برای ازبین بردن جوهر از فرش با این روش، این سه ماده را با هم ترکیب کنید و با یک دستمال تمیز روی آن قسمتی که جوهر ریخته ، بکشید. این کار را چند بار تکرار کنید تا لکه جوهر از بین برود. البته ممکن است به دلیل وجود الکل در ترکیب، رنگ فرش آسیب ببیند. پس توصیه می شود ابتدا روش بالا را امتحان کنید.

با دقت به این نکته که از بین بردن لکه جوهر از روی فرش ماشینی کار بسیار دشوار و گاهی اوقات غیر ممکن است، اکثر افراد از تمیز کردن آن، سر باز می زنند، اما با انجام هر یک از روش های بالا، می توانید بدون هزینه زیاد لکه جوهر را از روی فرش ماشینی خود محو کنید و آن را مثل روز اول کنید.

پیشنهاد ما به شما

نکات موثر در بررسی فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان اگر این مطلب را می خوانید، احتمالاً در یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button