نحوه شستن موکت در قالیـشویی

نحوه شستن موکت در قالیشـویی

موکت در اغلب خانه های ایرانی وجود دارد و بیشتر از فرش در معرض آلودگی قرار می گیرد. از این رو باید راهی مناسب برای شستشوی آن در نظر داشت. نحوه شستن موکت در قالیشویی با توجه به طرح و سبک موکت بسیار متفاوت است.

 

 اغلب در اتاق کودک از موکت های طرح دار استفاده می شود که برای شستن آن ها باید دقت زیادی به خرج داد‌. تقریباً تمام موکت ها دارای برچسب دستورالعمل مراقبت هستند، روش هایی برای تمیز کردن موکت بدون آسیب رسیدن به کیفیت موکت وجود دارد. برای شروع، وسایل شستشوی موکت باید در دسترس قرار بگیرند. دستکش، مواد پاک کننده، اسکرابر و غیره از لوازم مورد نیاز هستند. البته استفاده از دستگاه های برقی و خشک کن هم انتخاب مناسبی است.

برای شروع تمیز کردن موکت خود، باید اطمینان حاصل کرد که تمام لوازم لازم وجود دارد زیرا در زمان مناسبی باید از آن ها استفاده کرد. جاروبرقی برای از بین بردن گرد و غبار، صابون ملایم، اسفنج و برس لوازمی است که به طور معمول استفاده می شوند. البته باید با توجه به نوع و جنس موکت از لوازم مختلفی استفاده کرد. بسته به نوع موکت و الیافی که از آن ساخته شده است، باید از یک یا ترکیبی از این وسایل استفاده کرد. قبل از شروع شستشو و اطمینان از صحیح بودن نحوه شستن موکت در قالیشویی باید مکانی مناسب و در مقابل نور خورشید انتخاب کرد. بعد از آن بهتر است که اقدام به برداشتن گرد و غبار و لکه های روی موکت شود.

شستن موکت

بهتر است که موکت ها با لوازمی شسته شوند که بافت آن ها به مخاطره نیفتد. برخی از قالیشویی ها امکانات بیشتری دارند و از دستگاه های شستشو دهنده بسیاری استفاده می کنند. برخی از موکت ها به زمین چسبیده اند و به همین دلیل باید از دستگاه های شستشو دهنده سیار برای آن ها استفاده شود. این کار یکی از خدمات ویژه قالیشویی است که با کیفیت مناسبی ارائه می شود. در این شرایط از جارو برقی برای از بین بردن گرد و غبار استفاده شده و ممکن است که از شامپو فرش هم بر روی موکت استفاده شود. به هر حال نکته بسیار مهم در نحوه شستن موکت در قالیشویی جلوگیری از آسیب به بافت موکت است. موکت های طرح دار بسیار حساس هستند و به هیچ عنوان نباید از فرچه های سخت برای تمیز کردن آن ها استفاده کرد.

نکات مهم نحوه شستن موکت در قالیــشویی

 

در وهله اول بهتر است که لکه ها شسته شوند. برای تمیز کردن آن ها نباید آن مالش داده شوند. در صورتی که لکه ها برطرف نشوند، بعد از شستشو همچنان شاهد حضور آن ها بر روز موکت خواهیم بود. البته در قالیشویی ترفندهای زیادی برای از بین بردن این لکه ها دارند و به راحتی قادر به از بین بردن آن ها هستند. استفاده از محلول های مناسب برای تمیز کردن موکت بسیار حائز اهمیت است. برای اين کار، بعد از خیس کردن محل مورد نظر، مقداری از محلول شستشو را بر روی آن ریخته و با پارچه و اسفنج تمیز به پاک کردن لکه اقدام می شود. لکه گیری فشار کمی روی لکه وارد می کند، بنابراین بهتر است که ابتدا لکه گیری صورت گیرد تا کمتر به موکت آسیب زده شود.

مالش باعث می شود که ذرات وارد الیاف شوند که می تواند منجر به تجزیه زودرس این الیاف شود. برای از بین بردن لکه ها همیشه از لبه بیرونی لکه به سمت داخل و به سمت مرکز لکه گیری می شود. لکه گیری به سمت بیرون می تواند لکه را بیشتر روی فرش پخش کند. در نحوه شستن موکت در قالیشویی می توان از پاک کننده های موثر زیادی استفاده کرد که تاثیرگذاری بیشتری بر روی موکت دارند‌ البته این مراحل صرفاً برای لکه های روی موکت هستند و برای قسمت های دیگ اجرا نمی شوند. سرکه، نوشابه و جوش شیرین از مایعاتی هستند که به عنوان پاک کننده قوی برای موکت ها استفاده می شود. بعد از ریختن این مایعات بر روی موکت، بهتر است که از اسفنج خشک بر روی ناحیه مورد نظر استفاده شده و با کمی فشار دادن آن بر روی لکه مورد نظر، پاکسازی صورت می گیرد.

 

شستن موکت در قالیــشویی

فاکتورهای شستن موکت در قالیشــویی

شستن موکت به دو صورت در محل و در قالیشویی صورت می گیرد. در واقع برخی از موکت ها در محل نصب شده اند و جدا کردن آن ها بسیار سخت است. به همین دلیل از لوازمی برای شستشوی در محل استفاده می شود. شامپو فرش یکی از این گزینه هاست. با توجه به اینکه تنها برخی از قالیشویی ها امکانات محدودی مثل دستگاه های شستشوی اختصاصی دارند، برای آن باید بیشتر از روش های دیگر هزینه کرد تا به نتیجه مورد نظر دست پیدا کرد. در نحوه شستن موکت در قالیشویی به وفور توصیه مي شود که از لوازم زبر و ضخیم برای آن استفاده کرد.

 یکی از فاکتورهای مهم در این فرآیند، دقت بالا در هنگام شستشو است. برخی از قالیشویی ها با بی دقتی موجب پارگی و از بین رفتن زیبایی موکت می شوند. با وجود اینکه فرش از موکت زیبایی و ظرافت بیشتری دارد اما اغلب برای شستن موکت باید انرژی بیشتری صرف شود تا از هر گونه خرابی و پرز دهی جلوگیری شود. نحوه آب گیری موکت بسیار موثر است و موجب کاهش یا تثبیت کیفیت آن می شود. از این رو بهتر است که به صورت منظم شستشو و آب گیری صورت بگیرد. در نحوه شستن موکت در قالیشویی، خشک کردن یکی از مهم ترین عوامل به شمار می رود. در نتیجه خشک کردن نامناسب الیاف موکت آسیب دیده و همچنین رنگ آن به صورت قابل مشاهده ای تغییر می کند.

 

در نهایت می توان‌گفت که روش های شستشوی موکت تا حدود زیادی متفاوت هستند‌ فرش با توجه به این‌که ضخامت بیشتری دارد، با دقت کمتر هم‌ به خوبی شسته می شود اما شستشوی موکت کمی دشوارتر است زیرا به احتمال بیشتری موکت دچار آسیب میشود. برای جلوگیری از این اتفاق باید در نحوه شستن موکت در قالیشویی تجدید نظر کرد و از روش های کم خطر استفاده کرد.

شستشویی موکت با رعایت تمام اصول

پیشنهاد ما به شما

نحوه انتخاب تابلو فرش

نحوه انتخاب تابلو فرش

نحوه انتخاب تابلو فرش خرید و نحوه انتخاب تابلو فرش برای اولین بار ممکن است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button