نحوه شستن فرش دستبافت

نحوه شستن فرش دستبافت

فرش های ایرانی نمونه بارزی از فرش دستبافت هستند که با ظرافت و دقت فراوانی در طول چند ماه الی چند سال بافته می شوند. حال اگر این فرش ها ظاهر کثیفی نداشته باشند ولی به مرور زمان رنگ آنها کدر می شوند طوری که با دیدن حاشیه آنها حس ناخوشایندی به شما دست می دهد. بنابراین اگر این فرش ها شسته نشوند گرد و خاک به قسمتی داخلی الیاف نفوذ کرده و با راه رفتن شما روی آن موجب از بین رفتن این الیاف و فرسایش فرش می شوید. همچنین شست و شوی مرتب فرش ها موجب رفع آلودگی های چسبنده و روغنی می شوند که با جارو زدن این آلودگی ها از سطح و داخل فرش ها خارج نمی شوند. آلودگی ها و کثیفی های فرش شامل گرد و خاک داخل کفش، بخار و چربی ناشی از آشپزی و آلودگی هوا که به داخل بافت آن نفوذ می کند. چربی ها و آلودگی های روغنی باعث می شوند که رنگ فرش زیر لایه ایی از آلودگی و چربی پنهان شود و با گذشت زمان به منبع تمام آلودگی ها مبدل شود. البته زمان مناسب جهت شست و شوی فرش بسته به میزان رفت و آمد و تعداد اعضای خانواده تغییر می کند که به طور کلی سالی یک بار است. حال برای شست این فرش ها دو روش وجود که به شرح زیر می باشد.

 

نحوه شستن فرش دستباف

شستن فرش دستبافت در خانه

شستن فرش دستبافت  در خانه روشی کم هزینه و ارزان است که نیازمند ساخت محلول شوینده هماهنگ با نخ فرش می باشد. بنابراین مواد تشکیل دهنده این محلول شامل سرکه، جوش شیرین و شامپو فرش است که نباید مواد قلیایی به این محلول اضافه شود. حال بعد از به کارگیری مواد شیمیایی و محلول ها از ثبات رنگ فرش اطمینان حاصل کنید زیرا اگر فرش ها رنگ ثابتی نداشته باشند به محض شست و شو رنگ آن ها محو و یا کم رنگ می شوند. برای اطمینان می توانید مقداری از محلول را در گوشه ای از فرش امتحان کنید سپس یک روز صبر کرده و نتیجه آن را ببیند و بر اساس آن تصمیم بگیرید که آن فرش ها را محلول مورد نظر شست و شو دهید. بعد از تصمیم گیری آب سرد را با محلول شوینده ترکیب کرده سپس روی فرش بریزید و همچنین باید جهت شست و شو، ساییدن و آب کشی فرش ها هماهنگ با جریان آب باشد. اگر فرش شما پشمی است از برس های بلند و نرم استفاده کنید اما اگر جنس ابریشمی دارد به هیچ عنوان برس را به کار نبرید زیرا موجب آسیب دیدگی پرز های فرش شده و از کیفیت و قیمت آن می کاهد.

 

نحوه خشک کردن فرش دستبافت در خانه

اکثر تولیدکنندگان فرش دستبافت بر این باورند که ایمن ترین روش جهت خشک کردن فرش قرارگیری آن در هوای آزاد است. طوری که اگر سایز فرش بزرگ است آن را روی سطح صاف پهن کنید و اگر سایز آن کوچک است از جایی آویزان کنید. حال اگر می خواهید به خشک شدن فرش سرعت ببخشید می توانید یک پانکه در اطراف آن جهت افزایش گردش هوا روشن کنید. البته زیر فرش به اندازه سطح آن آب به خود جذب می کند حال اگر فرش بدون فاصله روی زمین بماند و آبگیری نشود احتمال سفیدک و کپک زدگی زیر فرش افزایش می یابد. زیرا زیر فرش مرطوب بوده و هوا جریان ندارد پس بهتر است روی سطح شیب دار قرار داده تا آب آن خارج شود. ولی تحت هیچ شرایطی از دستگاه خشک استفاده نکنید زیرا باعث تخریب الیاف، شکستن آب رفت فرش می شود.

ساخت محلول شست و شوی فرش دستباف در خانه

استفاده از محلولی شامل شوینده فرش و نرم کننده

استفاده از ترکیب شیشه پاک کن و آب

استفاده از محلول آمونیاک جهت از بین بردن لک های سرسخت

استفاده از جوش شیرین

استفاده از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه

 

شستن فرش دستبافت در قالیشویی

فرش دستبافت با کیفیت بالا در صورت نگهداری و مراقبت مناسب چندین سال عمر می کند. حال اگر آن را به یک قالیشویی نامناسب سپرده شود آسیب دیدگی یا خرابی فرش را تهدید می کند. بنابراین اگر می خواهید فرش گرانبهای خود را به قالیشویی بسپارید قبل از آن در مورد انتخاب قالیشویی بررسی لازم را انجام دهید.

 

 

شستن فرش دستباف در قالیشویی

مراحل شستشوی فرش دستبافت در قالیشویی

غبارگیری

در این مرحله فرش هایی که خاک به داخل آنها نفوذ کرده قبل از عمل شستشو داخل دستگاه خاک گیر به مدت دو ساعت قرار می دهند تا گرد و خاک داخل فرش گرفته شود.

 

شست و شوی فرش دستبافت با مواد شوینده

فرش هایی که از نظر سایز یکی هستند روی سطح مورد نظر پهن می شوند حال با آب فشار قوی آن را خیس کرده و مواد شوینده را روی آن می ریزند. در این مرحله دستگاه شست و شو با شلاق های دایره ای شکل و بزرگ روی فرش حرکت می کنند که از برق نیروی خود را می گیرند و به آرامی قسمت های چرک و تیره را می شویند.

 

آب کشی فرش

بعد از شست فرش نوبت به آب کشی آن به وسیله دوش یا شیلنگ های پخش کننده آب می رسد که مواد شوینده و آلودگی از فرش ها زدوده می شود که جهت اطمینان مرحله دوم آب کشی نیز صورت می گیرد.

 

آبگیری فرش

در این مرحله فرش لول شده داخل دستگاه آب گیری قرار می گیرد که این دستگاه به شکل استوانه با دیواره های مشبک و فلزی است و با سرعت زیاد و حرکت دورانی شروع به چرخش می کند. سپس آب داخل فرش ها به اطراف دستگاه هدایت شده و از طریق دیواره ی فلزی و مشبک خارج می شود.

 

خشک کردن فرش

اگر شستشوی فرش در فصل گرما باشد آن را در هوای آزاد خشک می کنند اما در شرایط جوی نامساعد قالیشویی ها مجبورند آن را در گرمخانه خشک کنند. این محیط دستگاه بزرگی به نام گرماساز در مرکز اتاق دارد که حرارت مرکزی آن فضا را گرم نگه می دارد و فرش ها را روی داربست ها آویزان می کنند تا در کمترین زمان ممکن خشک شوند.

 

خشک کردن فرش

پیشنهاد ما به شما

نکات موثر در بررسی فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان اگر این مطلب را می خوانید، احتمالاً در یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button