نحوه شستن فرش خیلی کثیف

نحوه شستن فرش خیلی کثیف

فرش، از مهم ترین وسیله در خانه اکثر ایرانی ها به حساب می آید و در طرح ها و رنگ های مختلف در منازل دیده می شود. اما نگهداری از فرش، چالش های زیادی به دنبال دارد و یکی از این چالش ها شستشوی فرش است به خصوص اگر خیلی کثیف باشد. همانطور که می دانید، برخی مردم در آپارتمان و خانه های کوچک زندگی می کنند و به دلیل نداشتن حیاط یا جایی که بتوانند فرش ها بشویند و پهن کنند، خیلی دیر به دیر آن ها را می شویند و به همین دلیل ممکن است فرش ها خیلی کثیف باشند. این افراد هم‌چنین ممکن است به دلیل کمبود جا، فرش های خود را به قالیشویی بسپارند اما شاید آنطور که باید، تمیز نشوند. اگر فرش هایتان خیلی کثیف است و می خواهید خودتان آنها را بشویید، با ما همراه باشید تا نحوه شستن فرش خیلی کثیف را با هم بررسی کنیم. اما پیش از آن  نکاتی که قبل از شستن فرش باید رعایت کنید را مرور خواهیم کرد:

 

نحوه شستن فرش خیلی کثیف

 

قبل از شستن فرش خیلی کثیف، فرش را بتکانید یا جارو برقی با مکش بالا بکشید تا آشغال و گرد و غباری درون تار و پود فرش باقی نماند. چون اگر گرد و غبار میان پرزها باقی بماند، فرش چرک تاب می شود. اما مراقب باشید که با تکاندن فرش، تار و پود آن آسیب نبیند.

 

مطمئن شوید که فرش شما رنگ پس نمی دهد چون اگر رنگ بدهد، به فرش آسیب جدی وارد می کند. اگر می خواهید بدانید که فرشتگان رنگ می دهد یا خیر، پارچه یا دستمال سفید مرطوبی را روی سطح فرش بگیرید. در صورت رنگ گرفتن پارچه مرطوب، خودتان فرش را نشویید و این کار را به یک قالیشویی ماهر بسپارید.

 

برای خروج راحت آب از فرش بعد از آبکشی، آن را روی سطحی شیب دار قرار بدهید.

 

درجه حرارت آب جهت شست و شوی فرش خیلی کثیف، باید متوسط باشد و از آب ولرم استفاده کنید.

حالا که تمام این نکات را به خاطر سپردید، وقت آن است که نحوه شستن فرش خیلی کثیف را با هم مرور کنیم:

 

از یک ماده شوینده مخصوص شستشوی فرش استفاده کنید.

  • فرش را خیس کنید.

یک روش خوب برای خیس کردن فرش جهت شروع شست و شو این است که سرپوش را روی شلنگ بگذارید و فرش را به صورت موازی خیس کنید. این کار را تا وقتی که تمام سطح فرش خیس شود، ادامه دهید. حتی، در صورت گرد یا بیضی بودن فرم قالی، به صورت خطوط صاف، رفت و برگشت را انجام دهید.

  • از یک ماده شوینده مخصوص شستشوی فرش استفاده کنید.

بعد این که فرش را کاملا خیس کردید، روی آن ماده شوینده مناسب بریزید. یکی از بهترین ترکیبات برای شستن فرش، استفاده از شامپو فرش به اضافه ی پودر ماشین یا دستی می باشد. مواظب باشید که از مواد شوینده ای که خاصیت قلیایی دارند استفاده نکنید چون ممکن است اثرات مواد شوینده به خوبی از روی سطح فرش پاک نشود و سبب آسیب به بافت آن شود. بعد از اضافه کردن مواد شوینده به فرش بگذارید یک ساعت خیس بخورد تا این مواد به طور کامل وارد تار و پود فرش شوند.

  • ریشه ها ی فرش را بشویید

ریشه ها تمیز بودن فرش را نشان می دهند. اگر ریشه تمیز باشد یعنی فرش هم تمیز است. از مواد شوینده قلیایی مثل مایع سفید کننده یا همان وایتکس می توانید  شستن و سفید کردن ریشه های فرش استفاده کنید. البته برای اینکه کار هم باید آن را کامل با آب رقیق کنید و مقداری پودر شوینده به آن اضافه کنید و آرام با فرچه روی ریشه ها بکشید تا رنگ ریشه ها کم کم باز شود و برق بزند.

  • فرش را با یک فرچه مناسب بشویید

بعد از اینکه فرش همراه با مواد شوینده به طور کامل خیس شد، با استفاده از یک فرچه، تمام سطح فرش را شست و شو دهید. به این نکته دقت کنید که نحوه کشیدن فرچه باید از بالا به پایین و برعکس باشد. در غیر این صورت فرش ممکن است آسیب ببیند. برای اطمینان از تمیز شدن فرش، یکبار از ابتدا به انتهای فرش فرچه بکشید و یکبار هم از انتها به ابتدا.

  • فرش را برای از بین بردن کف، آبکشی کنید

مرحله بعدی در شست و شوی فرش خیلی کثیف، آبکش کردن مجدد فرش می باشد. این کار را می توانید مثل مرحله اول، با استفاده از سردوش شلنگ انجام دهید. یا که می توانید یک سطل یا تشت را پر آب کنید و روی فرش بریزید تا کف خارج شود. در این گام نیز جریان آب باید از بالا به پایین باشد.

  • فرش را پارو بکشید

 در جهت خواب فرش، با استفاده از یک پاروی آهنی یا پلاستیکی تمام آب و کفی که به عمق فرش نفوذ کرده را خارج کنید. ماندن رطوبت در فرش ، باعث می شود سطح فرش و ریشه های آن  زرد شوند. برای اینکه مطمئن شوید تمام  کف و چک فرش خارج شود، می توانید فرش را به طور کامل لول کنید و شلنگ آب را وسط فرش بگذارید و با پا روی فرش بالا و پایین بروید تا کف و چرک ان کاملاً خارج شود سپس آن را باز کنید و چند مرتبه خوب پارو بکشید.  تمیز شدن فرش خیلی کثیف با انجام این کار، تضمین شده است.

  • فرش را خشک کنید

گام آخر شستن یک فرش کثیف، خشک کردن آن می باشد. بعد از پارو زدن، فرش را کم کم لوله کنید و بعد از هر لایه لوله کردن، پشت فرش را نیز آب کشی کنید. بعد از لوله کردن کامل فرش، آن را روی یک جای شیب دار بگذارید تا آبی که در آن باقی مانده، کاملا خارج شود. بعد آن را روی پشت بوم یا سطحی که بتوان مقداری از آن را آویزان کنید، پهن کنید تا خشک شود. در صورت شستن فرش در تابستان، جهت خشک کردن آن، یک پارچه روی فرش پهن کنید تا از شدت تابش نور خورشید به آن کاسته شود.

خشک کردن فرش با دستگاه

بعد از انجام تمام این مراحل ، فرش هایتان مثل روز اول نو می شوند  و برق می زنند. اگر می خواهید وقت کمتری صرف این کار کنید، همیشه وقتی لکی روی فرش می افتد سریع آن را پاک کنید تا مجبور نباشید هر سه ماه یکبار فرش ها را بشویید.

پیشنهاد ما به شما

نکات موثر در بررسی فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان اگر این مطلب را می خوانید، احتمالاً در یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button