نحوه شستن فرش ابریشم

نحوه شستن فرش ابریشم 

فرش ایرانی در کل دنیا نشان دهنده افتخار، زیبایی و فرهنگ غنی کشور است که فرش ابریشم از این قاعده مستثنی نیست. حال این کالای ارزشمند و مرغوب با گذشت زمان و استفاده از آن کثیف می شود و نیاز به شستن پیدا می کند. نکته اصلی هنگام تمیز کردن این فرش ها حفظ سلامت آن است بنابراین به شما توصیه می شود شست و شو این فرش ها را خود سر انجام ندهید و آن را به افراد مجرب یا قالیشویی معتبر بسپارید تا موجب آسیب دیدگی آن نشوید.

 

صفر تا صد شستن فرش ابریشم

زمان شستن فرش ابریشم چه موادی به آن آسیب می رساند؟

 

قبل از نحوه ی  شستن فرش ابریشم  باید از مواد آسیب زنده به آن مطلع شوید که این مواد به شرح زیر است.

مواد شیمیایی

موادی شیمیایی که خاصیت قلیایی دارند موجب پارگی، رنگ پریدگی و فرسودگی فرش می شوند.

 

آب گرم

آب گرم یکی دیگر از عواملی است که استحکام فرش را تهدید می کند و فرم خود را از دست می دهد.

 

مواد رنگی مانند جوهر

اگر مواد رنگی مانند جوهر، آبمیوه، چایی و… روی فرش ریخت باید فورا آن را تمیز کرد؛ زیرا به مرور زمان رنگ به داخل فرش نفوذ کرده و پاک کردن را با مشکل مواجه می کند.

 

نحوه شستن فرش ابریشم در منزل

مرحله اول

قبل از هر چیزی باید گرد و غبار داخل فرش را خارج کنید سپس با انجام این کار برای شستن فرش ابریشم در خانه آماده هستید که مراحل آن به شرح زیر است.

 

جارو برقی

فرش های دستباف از حساسیت بیشتری برخوردارند بنابراین زمان جارو برقی آن را روی حداقل سرعت قرار داده سپس از برس های نرم جهت جارو زدن فرش استفاده کنید.

 

جارو دستی

اگر می خواهید فرش را به وسیله جارو دستی تمیز کنید هنگام تکان دادن سرعت خود را کاهش دهید تا آسیبی به فرش نرسانید.

 

تکاندن فرش

در صورتی که شما به محیط بازی مانند حیاط یا بالکن دسترسی دارد می توانید با تکاندن فرش گرد و غبار را از بین ببرید.

 

 

نحوه شستن فرش ابریشم در منزل

بررسی دقیق فرش با دستان

بعد از عمل تمیزی فرش از طریق جارو بهتر است با دست سطح فرش را بررسی کنید تا زباله هایی که در آن گیر کرده بیرون بیاورید و از آسیب دیدگی فرش جلوگیری کنید.

 

مرحله دوم

 تمیز کردن فرش ابریشم

در این مرحله باید فرش بررسی شود بنابراین در صورت پوسیدگی یا پارگی قبل از هر کاری باید آن را رفع کرد که انجام این کار وسایل و ابزار مختص به خود را می طلبد و باید رفوی فرش آن را تعمیر کند زیرا بدون تعمیر پارگی فرش بیشتر می شود.

 

مرحله سوم

شستن فرش ابریشم در خانه

قبل از شستن فرش ابریشم باید لکه های روی آن را چک کرد و با شناسایی آنها محلول مناسب لکه ها را تهیه کرد که این محول ها به شرح زیر هستند.

 

استفاده از مخلوط آب و سرکه سفید

ابتدا آب و سرکه را به مقدار مساوی مخلوط کنید سپس آن را روی دستمال به رنگ سفید بریزید و قسمت مورد نظر تمیز کنید. در آخر قسمت خیس شده را با دستمال دیگر خشک کنید.

 

استفاده از نوشابه

نوشابه به علت خاصیت شیمیایی قدرت پاک کنندگی بالایی دارد بنابراین مقداری نوشابه روی لکه بریزید با یک دستمال تمیز و سفید شروع به تمیز کردن آن کنید. سپس با دستمال دیگر آن را خشک نمایید.

 

استفاده از جوش شیرین

اگر فرش شما بوی نامطبوعی دارد به مدت یک ساعت روی آن جوش شیرین بریزید سپس جارو کنید.

 

مرحله چهارم

شستن فرش ابریشم در منزل

جهت شستن فرش ابریشم در منزل ابتدا آب باید روی درجه ولرم تنظیم شود سپس مواد شوینده مانند پودر دستی، پودر صابون و شامپو فرش که قدرت پاک کنندگی پایینی دارند استفاده شود. در آخر روی فرش آب ریخته و با کشیدن دست بر سطح آن مواد را خارج کنید. بعد از عمل شست و شو فرش را لول نکنید یا روی آن پارو نکشید زیرا به بافت آن آسیب می رساند؛ بنابراین بعد از تخلیه آب فرش را به پشت در معرض نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود؛ و در نهایت با خشک شدن فرش آن را روی سطح صافی پهن کنید سپس با یک برس خواب فرش را بگیرد.

 

بازه زمانی مناسب جهت شستن فرش ابریشم

شما باید از شستن فرش ابریشم به تعداد دفعات زیاد خودداری کنید طوری که اگر فرش های ماشینی و پشمی هر ساله شستشو می دهد مدت زمان برای فرش های دستباف هر سه سال یک بار است؛ بنابراین رعایت نکات زیر به شما کمک می کند که تعداد دفعات شستشوی فرش کاهش یابد. در مرحله اول فرش را در قسمت هایی از خانه پهن کنید که کمترین رفت و آمد را داشته باشد. همچنین مکان مورد استفاده برای فرش باید از آلودگی های محیطی همچون تابش مستقیم نور خورشید، گرد و خاک و رطوبت دور باشد؛ که نتیجه آن فرشی سالم و تمیز و در حین حال نیازی به شستن زیاد ندارد. سپس با روش های لکه گیری و غبارگیری می تواند به طولانی بودن زمان شست و شو فرش بیفزایید.

 

غبارگیری قبل از شستن فرش ابریشم

قبل از شستن فرش ابریشم باید عمل غبارگیری انجام می شود که به دو روش زیر است.

 

غبارگیری قبل از شستن فرش ابریشم

غبارگیری معمولی

در این روش با تکاندن فرش یا کوبیدن چوب بر پشت آن گرد و غبار را خارج می شود البته نباید قدرت ضربات چوب آنقدر قوی باشد که بافت دچار آسیب دیدگی شود. حال اگر فرش شما کهنه، قدیمی و یا رفو باشد با وارد شدن ضربه فرش دچار پارگی و آسیب دیدگی می شود. سپس به وسیله یک جاروی چوبی فرش را بدون پارگی تار و پود جارو کرده تا صدمه نبیند. همچنین از کوبیدن قالی به سطح زمین پرهیز کنید تا شکسته یا پاره نشود.

 

غبارگیری مکانیکی

غبارگیری مکانیکی فرش ابریشم تنها در کارخانه ها و با در نظر گرفتن کیفیت آنها انجام می شود؛ بنابراین قبل از عمل شست و شو گرد و غبار را از فرش گرفته تا زمان شستن به گل تبدیل نشود و لابه لای فرش نماند تا به مرور زمان از پوسیدگی آن جلوگیری شود.

پیشنهاد ما به شما

نکات موثر در بررسی فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان اگر این مطلب را می خوانید، احتمالاً در یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button