نحوه شستن انواع فرش ماشینی 

 نحوه شستن انواع فرش ماشینی 

 

شست و شوی فرش ماشینی در قالیـــشویی

فرش ماشینی اصول و فرایند خاصی جهت شست و شو ندارد زیرا رنگ پس نمی دهد و نیاز چندانی به قلم کاری ندارد. ولی بعد از شستن تا حدودی از لطافت و نرمی آن کاسته می شود که علت اصلی آن استفاده از مواد پلاستیکی در الیاف آن است‌. بنابراین زمان شست و شو به عواملی مانند طیف رنگ، نوع رنگ، نوع الیاف، نوع و قدمت لکه و میزان آلودگی فرش باید دقت کرد. میزان دقت و تمیزی در شست و شوی فرش تحت تاثیری عواملی مانند روش حمل و نقل یا جمع آوری، نحوه ی غبارگیری، شیوه شست و شو، آبگیری، آبکشی، جنس فرش هماهنگ با شوینده مصرفی، سختی یا زیری تجهیزات قرار می گیرد.

 

مراحل شستن فرش ماشینی در قالیــشویی

شست و شوی فرش ماشینی  در قالیشویی نیازمند رعایت پنج مرحله زیر است.

جمع آوری فرش ماشینی و حمل و نقل آن

در مرحله ی اول با توجه به خیس یا خشک بودن فرش ماشینی آن را جداسازی کرده و فرشی که میزان رطوبت آن زیاد است فورا به قالیشویی انتقال داده می شود. البته باید در مسیر حرکت از فرش در مقابل نزولات جوی و آلودگی های محیطی محافظت کرد زیرا جذب رطوبت قدرت پخش کنندگی لکه ها و تغییر رنگ را افزایش می دهد. حال اگر بخش حمل و نقل دارای اتاقک جهت نگهداری فرش باشد علاوه بر جلوگیری از جذب رطوبت زمان بارش، دوده و ریزد نمی تواند به داخل فرش نفوذ کند.

 

 نحوه شستن انواع فرش ماشینی 

غبارگیری فرش ماشینی با استفاده از دستگاه غبارگیر

قبل از عمل شستشو باید توسط دستگاه غبار گیر که شامل برس غلتکی به شکل گرد است غبار و دوده  داخل فرش گرفته می شود. در این دستگاه دور برس با در نظر گرفتن جنس الیاف، انعطاف پذیری و قدمت فرش تنظیم می شود البته بازرسی دستگاه به صورت چشمی است تا از دور تعیین شده اطمینان حاصل شود وگرنه غبارگیری متوقف شده و اصلاحاتی در تنظیمات دور دستگاه اعمال می شود. بعد از این عمل بازرسی ویژه ای از فروش می شود تا با مشاهده لکه، سوراخ یا پوسیدگی اول ترمیم سپس لکه حذف شود.

 

شست و شو فرش ماشینی همراه آبکشی

حساس ترین و مهم ترین بخش کار شست و شوی فرش است زیرا عوامل زیادی می توانند به فرش آسیب برسانند که به شرح زیر هستند.

تست فرش به وسیله آب جهت مشخص کردن میزان رنگ دهی تا بسته به آن عملیات دیگر صورت گیرد.

میزان شیب سطح و زیر آن زمان شست و شوی فرش اهمیت زیادی دارد.

استفاده از مواد شیمیایی در شست و شوی این نوع فرش مانعی ندارد اما نباید میزان اسیدی یا قلیایی بودن مواد شوینده بالا باشد که به فرش آسیب برساند.

بعد از روند شست و شو پساب خروجی باید کنترل شود تا میزان رنگ دهی به وسیله چشم و اسیدی یا قلیایی بودن آن توسط نوار تورنسل کنترل شود.

یکنواخت بودن فشار آب در عمل آبکشی اهمیت زیادی دارد زیرا در مرحله آویزان کردن فرش دیگری شاهدی زرد نخواهید بود.

 

شست و شو فرش ماشینی همراه آبکشی

آبگیری فرش ماشینی و خشک کردن آن

قبل از هر چیزی آب اضافی از سطح فرش خارج شده و باید رطوبت داخل الیاف را گرفت. البته باید در نظر گرفت هنگام عمل شست و شو آب داخل بافت الیاف زیاد می شود و کاهش آن در مدت کوتاه غیر ممکن است زیرا باعث شکنندگی و تردی فرش می شود. همچنین دما مناسب این فرش زیر چهل درجه است و از قرار دادن مستقیم فرش زیر نور آفتاب خودداری شود یا در غیر این صورت باید مدام  دمای آن کنترل شود.

 

بسته بندی یا لوله کردن

قبل از عمل لول کردن فرش باید از نظر لکه بینی کنترل شود تا در صورت مشاهده آن را رفع کرد. همچنین احتمال دارد فرش دچار حاجی یا تغییر سایز شده باشد که توسط دارکش های مجرب باید دارکشی شود تا به سایز و فرم اولیه برگردد. حال با انجام تمام عملیات بالا و بازرسی نهایی فرش لوله می شود سپس به وسیله کاور بسته بندی شده تا در حین جابجایی به منزل دچار هیچ آسیبی نشود.

نشستن انواع فرش ماشینی در قالیشــویی راگا به چه صورت است؟

فرش ماشینی انواع مختلفی دارد که  شست و شوی آنها باید به نحوی باشد آسیبی به تار و پودشان وارد نشود. همچنین قیمت شست و شو این فرش ها با توجه به پودر، شامپو و مواد شوینده ای که مصرف می شود مختلف است.

 

 

 

نشستن انواع فرش ماشینی

فرش ماشینی با نخ پرز

فرش شگی یا فرشی با پرزهای بلند است که شستن آن ظرافت و دقت خاص خود را می طلبد. فرایند شستن آن به صورت جاروکشی، برس کشی، شستن با محلول شوینده و در نهایت آویز کردن آن جهت خشک شدن است. حال اگر می خواهید قبل از ایجاد لکه از آن جلوگیری کنید اسپری ضد لک را به کار ببرید.

 

فرش ماشینی با نخ تار

فرش ابریشم مصنوعی یا پلی استر با نخ تار بافته می شود که خصوصیات بارزی مانند رنگ پذیری بالا، عدم پرزدهی و ضد چروک شدن را دارد. همچنین جذب رطوبت در این فرش بسیار پایین است و زمان شست و شو آب آن به آسانی گرفته شده و در کمترین زمان ممکن خشک می شود. این فرش مختص مکان جغرافیایی یا آب و هوای مرطوب است.

 

فرش ماشینی با نخ پود

در فرش اکریلیکی یا پشمی جهت بافت از نخ پود استفاده می شود و طول عمر این فرش نسبت به پلی استر بالا است که به مرور زمان دچار تغییر یا آب رفتگی نمی شود. از دیگر خصوصیات این فرش مقاومت بالای آن نسبت به حرارت در مقابل نور خورشید هنگام شست و شوی آن  است. اما در عوض پرزدهی زیاد از معایب این فرش محسوب می شود. البته زمان شستشو باید از شامپوی صنعتی جهت جلوگیری از زردی ریشه ها استفاده شود. همچنین جهت جلوگیری از آسیب دیدگی الیاف زاویه شست و شو را مشخص کرده و به آن طرف تمام مراحل شستن را انجام داد‌. اگر می خواهید بعد از عمل شست و شو فرشی سالم بدون آسیب دیدگی و درحین حال تمیز تحویل بگیرید می توانید به پرسنل قالیشویی راگا مراجعه کرده و با اطمینان خاطر فرش خود را به آنها بسپارید.

پیشنهاد ما به شما

نکات موثر در بررسی فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان

انتخاب فرش مناسب اتاق نوجوان اگر این مطلب را می خوانید، احتمالاً در یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button