رفو کردن فرش

رفو کردن فرش

فرش یک کفپوش جذاب و راحت برای بسیاری از اتاق های خانه شما می سازد. در حالی که بیشتر آنها برای سالها دوام دارند و برای مدت زمان زیادی طراحی شده اند، گاهی اوقات به تار و پود آنها آسیب می رسد . خوشبختانه، در بسیاری از موارد، آنها به راحتی تعمیر می شوند و ظاهر و وضعیت خود را به سرعت و به راحتی بدست می آورند. رفو کردن فرش در ایران یک کار قومی و بومی است و می توان گفت رفوکاران حرفه ای در اکثر شهرها برای این کار وجود دارد.

 

رفو کردن فرش

سوختگی، پارگی و لکه های سیگار می تواند ظاهر فرش شما را خراب کند و جایگزینی آن می تواند پرهزینه باشد. تا زمانی که ناحیه آسیب دیده خیلی بزرگ نباشد، می توانید در زمان و هزینه تعویض کل فرش صرفه جویی کنید. اگر قسمتی از بقایای فرش آسیب دیده باقی مانده است، می توانید قسمت آسیب دیده را با یک وصله تعمیر کنید. اگر بقایایی آن را ندارید، یک تکه فرش از قسمت پنهان اتاق، مانند کمد یا پشت در، نیز کار رفو را انجام خواهد داد ، البته به صورتی که فرش آسیب نبیند. وصله کردن یک قطعه فرش آسیب دیده کار ساده ای است که می توانید خودتان انجام دهید اما اگر بخواهید رفو به صورت حرفه ای انجام دهید باید کار را به رفوکاران با تجربه بسپارید.

 

اهمیت رفو کردن فرش

رفو کردن فرش موردی است که باعث می شود قسمتی از فرش که دچار آسیب شده است دوباره از نو بافته شده و تقریبا به حالت اولیه خود برگردد،در برخی موارد ممکن است برای فرش شما حوادث بدی رخ دهد، مثلا اینکه دچار سوختگی شود و یا سوختگی ناشی از سیگار یا هر مورد دیگری که باعث می شود تار و پود فرش آسیب جدی ببیند، در این مواقع ریشه های فرش سست می شوند و فرش آسیب می بیند بنابراین نیاز به رفو کردن فرش است، در برخی موارد نیز فرش هنگام شستشو به درستی شسته نمی شود و همین باعث می شود  فرش دچار پوسیدگی شود،مخصوصا اگر فرشی ارزشمند و یا به قولی فرش نفیس داشته باشید باید حتما رفو کردن فرش را انجام دهید و البته باید به دست یک استاد ماهر این کار انجام شود تا به تار و پود فرش آسیب نرساند. با توجه به اینکه قیمت فرش مدام بالا می رود رفو کردن فرش و ترمیم آن در این اوضاع و احوال بسیار بهتر است و همین باعث می شود که رفو کردن فرش از اهمیت بالایی برخوردار شود.

اهمیت رفو کردن فرش

چه زمانی نیاز به رفو کردن فرش دارید

مواردی همانند حمله حشره ها و مخصوصا بیدزدگی، مشکلاتی که مربوط به رطوبت و پوسیدگی می شود، خطرهایی که نشان از سوختگی و آتش سوزی است معمولا این موارد برای فرش ها گاهی اوقات رخ می دهد، اگر بخواهید می توانید فرش جدیدی را جایگزین کنید و اما در صورتی که خرید فرش جدید برای شما هزینه بردار است و یا اینکه فرش شما از ارزش بالایی برخوردار است و ممکن است فرشی نفیس و قیمتی باشد نیاز دارید که رفو کردن فرش را انجام دهید.

رفو کردن فرش توسط چه کسی انجام می شود

رفو کردن فرش قطعا تکنیکی بسیار عالی و البته ماهرانه و تخصصی است، بنابراین نیاز به هنر یک استادکار دارد و برای اینکه رفو دیده نشود باید محل آسیب دیدگی را به خوبی ترمیم کرد، باید برای این کار تجربه زیادی داشت زیرا نباید تارو پود فرش آسیب ببیند و همچنین ترمیم باید به صورت حرفه ای انجام گیرد،متخصصین زیادی در صنعت فرش بافی وجود دارد که این کار را انجام می دهند و همین کار نیز باعث خواهد شد طول عمر فرش بالا برود بنابراین در صورت آسیب دیدگی فرش خود اصلا نگران نباشید زیرا رفوکاران حرفه ای بهترین رفو فرش را بدون اینکه آسیب دیدگی دیده شود برای شما انجام می دهند.

 

ابزار مناسب برای رفو کردن فرش

اگر بخواهید کار رفو را انجام دهید و یا اینکه با این نوع شغل آشنا شوید ابتدا باید با ابزار کار رفو کردن فرش آشنا شوید، قالیبافی هنری است بسیار زیبا که دارای ابزارهای ويژه و مخصوص به خود است،برای اینکه فرشی رفو شود باید از ابزار مشخصی برای آن استفاده کرد تا بافت فرش از بین نرود، ترمیم فرش کار ساده ای نیست و نیاز به زمان زیادی دارد تا محل آسیب دیده به درستی و زیبایی رفو شود، وقتی که کار رفو انجام می شود دیگر نباید محلی که ترمیم شده است مشاهده شود و قطعا کار یک استادکار است که نشان می دهد دارای چه تجربه ای است و چقدر حرفه ای عمل می کند.

 ابزار مناسب برای رفو کردن فرش

قلاب

قلاب وسیله ای است که نخ خامه را هنگامی که در بین تارها گیر کرده است، از بین تارها خارج می کند، انواع قلاب وجود دارد که یکی برای پشت کار است و دیگری که به آن قلاب خواب گفته می شود،این قلاب ها برای ساخت گره به کار می روند و بسیار نیز کاربردی هستند.

 

چاقو

یکی از ابزاری است که قطعا یک رفوکار به آن نیاز دارد و بسیار پرکاربرد است و دارای انواع متفاوتی است که در صنعت فرش این نوع چاقوها کاملا شناخته شده هستند،یکی از انواع آن را کارد بی نوک می گویند و یکی دیگر را چاقوی بافت که دارای کاربردهای متفاوت هستند.

 

سوزن

سوزن بهترین و اصلی ترین وسیله در کار رفوگری است که برای تون کشی، پودکشی و کوبلن زنی مورد استفاده قرار می گیرد،اتصالاتی که توسط این نوع سوزن انجام می شود، بسیار ظریف و بسیار نازک است و البته نوعی سوزن نیز وجود دارد که به نام سوزن شیرازه و برای رفو میانی  مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سخن پایانی

در کل رفوگری فرش باید توسط یک استاد متبحر در این زمینه انجام شود، در صورتی که فرش شما دچار مشکل شد اصلا خود را ناراحت نکنید، رفوگران حرفه ای به شکلی فرش را تحویل می دهند که هیچ گونه جای آسیب دیدگی در آن باقی نماند. این کار معمولا توسط یک رفوگر حرفه ای و ماهر و البته باتجربه انجام می شود که در کار خود استاد است.

پیشنهاد ما به شما

نحوه انتخاب تابلو فرش

نحوه انتخاب تابلو فرش

نحوه انتخاب تابلو فرش خرید و نحوه انتخاب تابلو فرش برای اولین بار ممکن است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button